Uczniowie w szkołach dowiadują się, co to jest stal już w podstawówce. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że ten stop otacza nas na każdym kroku. Jest na tyle popularny, że wypiera inne materiały o podobnym zastosowaniu, lecz o gorszych parametrach. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie są właściwości stali i dlaczego jest tak powszechnie wykorzystywana w budownictwie i innych branżach.
Stal – definicja
Stal to stop żelaza i węgla z dodatkiem innych pierwiastków. Zazwyczaj są to metale, takie jak miedź, tytan, chrom, molibden, mangan czy nikiel. Skład chemiczny ma duże przełożenie na właściwości stali. Na przykład stop z zawartością tytanu będzie bardziej odporny na korozję.
Według Polskiej Normy PN-EN 10020:2003 stal musi mieć największą zawartość żelaza ze wszystkich pierwiastków, a zawartość węgla w zasadzie powinna być mniejsza niż 2%.
Jakie są rodzaje stali? Ze względu na skład chemiczny możemy wymienić stal węglową, czyli niestopową (wysokowęglową, średniowęglową i niskowęglową) oraz stal stopową (wysokostopową, średniostopową i niskostopową). Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę jej zastosowanie, wyróżnimy stal konstrukcyjną, narzędziową oraz specjalną (w tym nierdzewną i żaroodporną). W klasyfikacji stali wymienia się również stal historyczną (damasceńską i toledańską), jednak oczywiście nie ma ona zastosowania w budownictwie.
Właściwości stali
Dlaczego stal jest tak popularnym materiałem? Przede wszystkim jest niedroga i lekka, więc znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest odporna na ściskanie i rozciąganie, a przy tym plastyczna i elastyczna. Cechuje się także dużą odpornością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, przewodnością elektryczną i cieplną oraz wysoką temperaturą topnienia.
Zastosowanie stali
Zastosowanie stali jest bardzo szerokie. Produkuje się z niej między innymi:
- karoserie samochodów,
- elementy maszyn i wagonów kolejowych,
- mosty, maszty,
- elementy złączne (śruby, wkręty),
- puszki do gastronomii,
- konstrukcje stalowe pod panele fotowoltaiczne,
- konstrukcje reklamowe,
- schody przemysłowe,
- meble w stylu loftowym.
Podsumowanie
Stalowe konstrukcje metalowe na zamówienie znajdują zastosowanie w wielu branżach. Mają na to wpływ właściwości mechaniczne tego materiału, które pozwalają na wykorzystywanie nawet w trudnych warunkach. Stal według definicji to stop żelaza, węgla i innych pierwiastków (zazwyczaj metali). Jest często stosowana w przemyśle ze względu na jej plastyczność, elastyczność, przewodność cieplną i elektryczną oraz wysoką temperaturę topnienia. Wyróżnia się podział stali ze względu na jej skład chemiczny (węglowa i stopowa) oraz ze względu na zastosowanie (konstrukcyjna, narzędziowa, specjalna, historyczna).
Firma A&D Konstrukcje Stalowe oferuje projektowanie konstrukcji stalowych o różnorodnym zastosowaniu. W naszej pracy wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości materiał o idealnych parametrach technicznych. Świadczymy również spawanie konstrukcji stalowych.