Co to jest styl industrialny i czym się wyróżnia? Aranżacje wnętrz, tak jak odzież, makijaże, czy fryzury cały czas ulegają zmianie. Pojawiają się nowe trendy, niektóre z nich odchodzą w zapomnienie, a inne cały czas królują na salonach. Tak jest w przypadku stylu loftowego, który w ostatnich kilku latach znów cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Jak rozpoznać loftową przestrzeń i jaką ją zaprojektować?
Trochę historii, czyli kilka słów o początku stylu loftowego
Industrialny styl pojawił się w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku. Był to okres recesji i kryzysu, który niestety wpłyną na sytuację ludzi na całym świecie. W związku z tym, że wiele fabryk okazało się nierentownych, po ich zamknięciu pojawiły się duże przestrzenie do wynajęcia. Nie były to jednak typowe mieszkania, ale stare magazyny, pomieszczenia produkcyjne, gdzie znajdowały się piękne i solidne schody metalowe, a nawet stare konstrukcje reklamowe, czy opuszczone hale z całym wyposażeniem pofabrycznym, najczęściej wykonane z cegły.
Te ogromne przestrzenie zostały adaptowane na pracownie, biura, a nawet mieszkania. Moda na styl loftowy bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne kontynenty, tym bardziej że znani artyści także go pokochali. Jednym z nich był Andy Warhol, który swoje największe dzieła stworzył w loftowej pracowni. Po kilkunastu latach industrialne wnętrza odeszły w zapomnienie, by podbić serca ludzi ponownie, w XXI wieku.
Styl loftowy – co to znaczy?
Cechą charakterystyczną loftowego stylu są przestronne, wysokie pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że w zwykłym mieszkaniu nie jest możliwa aranżacja takiego wnętrza. W loftowych mieszkaniach, domach i budynkach użytkowych dominuje surowość. Jest to styl minimalistyczny, bez ozdób, za to z dużą ilością cegieł. Pomieszczenia industrialne powinny być jasne, a to za sprawą wysokich okien. To wszystko ma dać wrażenie otwartej przestrzeni. Przeważającymi kolorami są biel, szarość, czerń i ceglasta czerwień.
Jak wyglądają loftowe wnętrza?
Wiesz już, co to jest styl industrialny, a jak go wprowadzić do domu? Pamiętaj, że brak wysokich pomieszczeń i przestrzeni nie jest przeszkodą. Projektanci wyposażenia oferują wiele produktów, które przypadną do gustu miłośnikom loftów.
Przede wszystkim zwróć uwagę na meble. Główną rolę odgrywają stelaże metalowe do mebli połączone z surowym, nieobrobionym drewnem. Specjalne stalowe konstrukcje są widoczne, dlatego meble nie są bardzo mocno zabudowane. One również muszą sprawiać wrażenie otwartych przestrzeni.
Dużą rolę w przestrzeniach industrialnych odgrywa oświetlenie. Lampy nawiązują do modeli, jakie dominowały w starych fabrykach. Często wyglądają reflektory. To właśnie ciepłe światło nadaje wnętrzom przytulnego charakteru. Obecnie można także kupić specjalne żarówki stylizowane na starsze modele. Warto w nie zainwestować, ponieważ stanowią spójną całość z industrialnymi meblami ze stali.
Co więcej, bardzo ciekawym elementem jest okablowanie. Czarne przewody dodają aranżacji industrialnej nuty. Nie chodzi jednak o to, by ze ściany wystawały przewody, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wnętrza loftowe są bardzo dobrze przemyślane. Widoczne kable mają tak naprawdę stanowić funkcję ozdobną.
Czym charakteryzuje się styl loftowy – czy możliwe są dodatki?
Najważniejszym wyznacznikiem loftów jest surowość i brak ozdobników. To jednak nie oznacza, że masz zrezygnować z modnych dodatków. Na ścianach industrialnych mieszkań często pojawiają się plakaty. Obecnie wiele sklepów prowadzi sprzedaż specjalnych kolekcji stylizowanych na postery sprzed kilku dekad. Dobierz do tego prostą, czarną ramkę i powieś w kilku miejscach. W ten sposób ożywisz przestrzeń,
Styl loftowy – podsumowanie
Co to znaczy styl loftowy? To miejsca nawiązujące do starych fabryk z lat 50. ubiegłego wieku. Ich surowość i prostota nie zawsze oznaczają chłodną przestrzeń. Dzisiaj styl industrialny jest niezwykle popularny, dlatego wiele firm oferuje loftowe elementy wyposażenia wnętrz. Są to meble, lampy, plakaty, zegary, konstrukcje schodów, wanny, umywalki, przeszklenia pryszniców, w których widoczne spawanie konstrukcji stalowych odgrywa bardzo ważną.