Bez kategorii

Rodzaje schodów ze względu na konstrukcję

Zastanawiasz się, jakie są najczęściej stosowane rodzaje schodów ze względu na konstrukcję? Schody stanowią bardzo ważny element komunikacyjny nie tylko w domu, ale też w budynkach przemysłowych, biurowych czy usługowych. Rodzaje konstrukcji schodów, a dokładniej to, jaki materiał i układ schodów zostanie zastosowany, zależy od innych czynników m.in. od możliwości technicznych budynku czy dostępnej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy popularne rodzaje schodów ze względu na konstrukcję i wskażemy korzyści, jakie płyną z każdego rodzaju.

Schody – rodzaje konstrukcji

Jeśli mowa o schodach i rodzajach konstrukcji, to nie może zabraknąć trzech podstawowych materiałów, z jakich wykonywane są schody. Należą do nich metal, drewno i żelbet. Wymienione materiały są powszechnie stosowane w budowie schodów zewnętrznych i wewnętrznych. Różnią się od siebie nie tylko materiałem, ale też wyglądem, konserwacją i wykończeniem.

Schody z żelbetu są bardzo solidne, ale wykonanie ich zajmuje bardzo dużo czasu. Co więcej, ich budowa powinna być zrealizowana już na etapie wznoszenia budynku. Wymagają dodatkowych nakładów finansowych, ponieważ stan surowy nie jest finalnym etapem. Najczęściej schody wewnętrzne z żelbetu są wykładane drewnianymi stopnicami i podstopnicami, płytkami albo mikrocementem. Z kolei zewnętrzne kostką brukową lub już wspomnianymi płytkami.

Kolejnym popularnym rodzajem są schody drewniane. Drewno jest dość drogim materiałem, dlatego wykonanie schodów drewnianych jest sporą inwestycją. Przy takich schodach należy pamiętać, że drewno jest surowcem bardzo podatnym na uszkodzenia, wgniecenia, wyszczerbienia. Ponadto wymaga właściwej i regularnej konserwacji. Niemniej jednak trzeba przyznać, że schody drewniane prezentują się bardzo szlachetnie.

Schody metalowe – uniwersalne i nowoczesne

Schody metalowe to kolejny rodzaj konstrukcji, który niezmiennie króluje wśród trendów architektonicznych. Są doceniane przez wielu inwestorów, architektów, inżynierów i właścicieli domów. Solidne i wytrzymałe konstrukcje stalowe urzekają swoim wyglądem i mają wiele zalet, dzięki czemu idealnie sprawdzają się zarówno jako schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Schody metalowe są wysoce wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na zmieniające się warunki atmosferyczne takie jak słońce, deszcz, śnieg czy promienie UV. Wyróżnia je nowoczesny design i uniwersalność. Są stosowane w budynkach o różnym przeznaczeniu: mieszkalnych, biurowych, usługowych i przemysłowych. Poza tym są łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji, a także odporne na korozję. Montaż schodów metalowych może odbyć się w dowolnym momencie. Nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga zakładania szalunków. Wyróżniają się lekką, aczkolwiek mocną i stabilną konstrukcją. Wpisują się w różne style architektoniczne i pasują do wielu elewacji. Schody metalowe możesz wykonać według indywidualnego projektu, korzystając z naszej usługi, jaką są konstrukcje metalowe na zamówienie.

Rodzaje schodów konstrukcja i ułożenie

Warto wspomnieć, że w zależności od kształtu konstrukcji i ułożenia wyróżnia się także:

  • schody jednobiegowe, czyli proste
  • schody dwubiegowe ze spocznikiem
  • schody wielobiegowe z kilkoma spocznikami
  • schody kręcone i spiralne
  • schody wachlarzowe
  • schody zabiegowe

Wykonywanie metalowych schodów oraz spawanie konstrukcji stalowych pod różne przeznaczenie to usługi, które profesjonalnie i rzetelnie świadczymy od wielu lat. Jeśli szukasz sprawdzonego i doświadczonego wykonawcy, skontaktuj się z nami już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *