Bez kategorii

Na jakich dachach nie można montować fotowoltaiki? Jaka jest alternatywa?

Panele fotowoltaiczne to skuteczna metoda ograniczania kosztów energii elektrycznej. Gdzie montować fotowoltaikę, by instalacja była wydajna i gwarantowała jak największe oszczędności? Optymalnym wyborem jest dach. Należy jednak pamiętać, że nie każdy jest przystosowany do montażu paneli, np. ze względu na specyficzny kształt. Jaka jest alternatywa? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu fotowoltaiki, zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

W ostatnich latach można było zauważyć duży wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Charakterystyczne panele pojawiły się na dachach budynków w całym kraju, a gdzieniegdzie można natknąć się również na farmy fotowoltaiczne. Popularność tego rozwiązania wynika z dwóch istotnych czynników. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne umożliwiają znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Pozwalają też uniezależnić się od wahań cen prądu.

Należy jednak podkreślić, że montaż fotowoltaiki jest nie tylko opłacalnym, ale też ekologicznym rozwiązaniem. Podczas produkowania energii panele nie zanieczyszczają bowiem atmosfery. Technologia jest więc bezpieczna dla środowiska.

Gdzie montować fotowoltaikę? Panele na dachu

Wiele osób decyduje się zamontować panele fotowoltaiczne na dachu. To rozwiązanie o wielu zaletach:

  • pozwala zaoszczędzić miejsce na działce,
  • utrudnia dostęp do instalacji osobom trzecim,
  • estetycznie się prezentuje.

Aby czerpać realne korzyści z montażu fotowoltaiki na dachu, należy jednak zamontować panele w odpowiedni sposób. Najlepiej ustawić je w kierunku południowym, tak by do instalacji docierało jak najwięcej słońca. Za optymalny kąt nachylenia uznaje się ok. 30-35°.

Montaż fotowoltaiki na dachu – kiedy jest utrudniony?

Niestety – montaż paneli fotowoltaicznych na dachu bywa mocno utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Największe problemy z instalacją występują w przypadku dachów:

  • uszkodzonych, o naruszonej konstrukcji, które wymagają modernizacji,
  • o zbyt małej nośności,
  • skomplikowanych pod względem architektonicznym, np. ze względu na kształt lub nachylenie,
  • bez dostępu do odpowiedniej ilości światła słonecznego – mocno zacienionych.

Pod montaż paneli fotowoltaicznych często wybiera się dachy płaskie. Wiąże się to z pewnymi utrudnieniami – na płaskiej powierzchni nie da się bowiem uzyskać odpowiedniego kąta nachylenia elementów instalacji. Istnieje jednak rozwiązanie: specjalne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o dachy spadziste, problematyczny może się okazać zarówno kąt nachylenia, jak i ustawienie dachu względem stron świata.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, czyli alternatywa dla dachów

Kiedy montaż fotowoltaiki na dachu jest niemożliwy lub mocno problematyczny, istnieje kilka alternatyw. Popularnym rozwiązaniem są konstrukcje pod fotowoltaikę na gruncie. Stosuje się je przede wszystkim na dużych farmach fotowoltaicznych, ale świetnie sprawdzają się również przy projektach o mniejszej skali. Aby konstrukcje tego rodzaju dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być wytrzymałe i stabilne. Z tego względu warto zlecić ich wykonanie doświadczonej firmie.

Oprócz montażu paneli na dachu lub gruncie można zdecydować się także na panele montowane na balkonach i fasadach budynków.

Montaż paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych jest uzależnione od wielu czynników, a możliwości nie ograniczają się wyłącznie do dachów. Ważne, by pamiętać, że istnieją też różnego rodzaju konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, które umożliwiają optymalne ułożenie paneli względem promieni słonecznych. Jeśli interesuje Cię rozwiązanie tego rodzaju, zapoznaj się z naszą ofertą. Wykonujemy, transportujemy i instalujemy konstrukcje stalowe pod fotowoltaikę od lat, dbając o rzetelność i terminowość. Możesz zaufać naszemu doświadczeniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *