Bez kategorii

Jak zaprojektować schody kręcone?

Chcesz zamontować w swoim domu schody kręcone, ale nie wiesz, jaki otwór jest wymagany do takiej konstrukcji? Zastosowanie takiego rozwiązania to wiele korzyści: oszczędność miejsca, relatywnie niskie koszty realizacji i niepowtarzalne projekty. Jak zaprojektować schody kręcone, żeby ich konstrukcja była bezpieczna, a codzienne użytkowanie wygodne? Dobry, rzetelny projekt to kluczowa kwestia, która zapewnia stabilność i umożliwia niczym niezagrożone użytkowanie. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jaki otwór w stropie jest potrzebny na schody kręcone i poznaj praktyczne wskazówki dotyczące takiego rozwiązania.

Jak zaprojektować schody kręcone? Najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, jak zaprojektować schody kręcone? By zrobić to samodzielnie, niezbędna jest fachowa wiedza, która warunkuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Warto wiedzieć, że długość stopni w takiej konstrukcji powinna wynosić min. 80 cm, a w środkowej części szerokość nie powinna wynosić mniej niż 20-25 cm. Głębokość stopnia jest wygodna, kiedy wchodząc na stopień, stopa znajduje się na nim w całości. Chcąc ustalić jak zaprojektować schody kręcone, nie można zapomnieć o wysokości między stopniami. By nie były zbyt strome, odstępy powinny wynosić ok. 15-18 cm.

Ważne jest także określenie ile potrzeba miejsca na schody kręcone i jaki otwór w stropie trzeba wykonać, by schody mogły powstać we wnętrzu domu czy biura.

Ile potrzeba miejsca na schody kręcone?

Jedną z zalet tej konstrukcji jest to, że nie wymagają dużo przestrzeni. W zależności od średnicy wystarczą 3-4 m2. To zdecydowanie mniej niż inne propozycje, które zabierają nawet 8-10 m2 z pomieszczenia

Jaki otwór musi być w stropie na schody kręcone?

Zastanawiając się, jaki otwór jest wymagany w stropie na schody kręcone, trzeba założyć kilkanaście centymetrów więcej, niż wymiar schodów. Chcąc wykonać stopnie o długości 100 cm, trzeba założyć ok. 2,5-3 m średnicy na otwór, zakładając, że będzie on miał kształt koła. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, chociaż zdarzają się konstrukcje na planie półokrągłym, kwadratowym lub prostokątnym.

Ile kosztują schody kręcone?

Minimalistyczne i proste konstrukcje stalowe zyskują na popularności we wnętrzach domów i biur. Schody metalowe to niepowtarzalny element aranżacyjny, który świetnie sprawdzi się w stylu loftowym czy industrialnym. Oprócz tego, że wyglądają efektownie, to cena też robi wrażenie. Ile kosztują schody kręcone? Cena jest uzależniona od wysokości, średnicy, ilości stopni i wybranego tworzywa. Przykładowo schody ze stali z 16 stopniami o średnicy 160 cm to koszt ok. 8-9 tys. zł.

Pamiętaj, że samodzielne spawanie konstrukcji stalowych to duża odpowiedzialność. Tak naprawdę odpowiedni projekt wymaga zaawansowanej wiedzy inżynierskiej. Niewłaściwa konstrukcja może być przyczyną usterki i wypadku. Jeśli zastanawiasz się jak zaprojektować schody kręcone, to najbezpieczniejszą opcją jest zlecenie tego profesjonalistom. Jeśli interesują Cię konstrukcje metalowe na zamówienie, to zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *